درمان شکستگی پای پرندگان 

درمان شکستگی پای پرندگان در شیراز یزد اصفهان مشهد تهران | شکستگی پای طوطی | درمان شکستگی پای عروس هلندی

پرندگان نیز مانند انسان ها می توانند دچار شکستگی استخوان ، ضرب دیدگی یا ترک برداشتن استخوان و یا در رفتگی مفاصل شوند. با این حال، درمان شکستگی در پرندگان مثل طوطی و عروس هلندی و کاسکو به آسانی سایر گونه ها نیست چون استخوان های پرنده با هوا پر شده و دارای محتوای کلسیم بالاتری هستند . هنگامی که محتوای کلسیم در استخوان بالا است، استخوان ها شکننده می شوند و شکستگی های متعدد احتمال بیشتری دارند.

اگر متوجه شکستگی در استخوان پرنده خود شدیم اولین اقدام چیست ؟

به محض این که متوجه شکستگی ، در رفتگی و یا ضرب دیدگی شدید، ضروری است که او را هرچه سریع تر نزد دامپزشک ببرید. نه تنها پرنده درد میکشد ، بلکه هر چه زودتر استخوان بررسی شود ، پرنده شانس بیشتری برای بهبودی و بازگشت به عملکرد طبیعی دارد. چنانچه دسترسی سریع به دامپزشک امکان پذیر نبود، مراقبت های اولیه را انجام دهید و در اولین فرصت او را به نزد دامپزشک ببرید.

مشاوره دامپزشکی شیراز : ۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹
مشاوره دامپزشکی تهران : ۰۹۹۰۴۴۰۳۰۸۲

مراقبت اولیه شامل چیست ؟

 • پرنده را به قفس انتقال دهید.
 • روشن کردن چراغ داخل قفس کمک می کند تا پرنده گرم شده و مانع بروز شوک شود.
 • در مورد خونریزی از یک گازاستریل استفاده کنید و برای کاهش سرعت از دست رفتن خون موضع را کمی فشار دهید.
 • پماد آنتی بیوتیک را می توان در اطراف پا یا بال زد و نیز روی آن از یک بانداژ شل استفاده کرد.
 • میتوانید برای مهار کردن پرنده از یک حوله استفاده کنید. اگر خونریزی کمی کاهش داشته باشد، گاز را در اطراف ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 • جهت کاهش حرکت استخوان آسیب دیده می توانید با یک تکه چوب بسیار سبک موضع را آتل بندی کنید.

با این وجود، فراموش نکنید هیچ جایگزینی برای مراقبت های فوری دامپزشکی وجود ندارد و پرنده شما با این اقدامات اولیه درمان نمی شود و امکان مرگ دارد !!!

آسیب ها و شکستگی در پای طوطی ها ، شکستگی در پای عروس هلندی ، شکستگی در پای کاسکو و سایر پرندگان شامل مرغ مینا ، قناری ، مرغ عشق ، جوجه ها و شکستگی در بال آنها اغلب با مراقبت های فوری دامپزشکی قابل درمان هستند.

در دامپزشکی چه معاینه ای روی پرنده من انجام می دهند ؟

دکتر دامپزشک ابتدا با انجام معاینات عینی و بالینی وضعیت اندام یا اندام های درگیر را بررسی کرده و سپس میتواند عکس رادیولوژی تهیه کند . در صورت لزوم میتواند جهت بررسی احتمال وجود التهاب استخوان یا استئومایلیت آزمایش خون نیز از پرنده تهیه کند . استخوان های شکسته در پرندگان سریع تر از انسان و یا سایر حیوانات بهبود می یابند. احتمال دارد که شکستگی تنها با قرار دادن آتل به خوبی بهبود بیابد در غیر اینصورت در مواردی که شکستگی پیچیده است اغلب پرنده شما نیاز به جراحی دارد. در مواردی فیزیوتراپی ممکن است برای بهبود عملکرد مفاصل و عضو آسیب دیده نیاز باشد. دامپزشک تمرینات مختلفی را برای کمک به بهبود پرنده شما پیشنهاد خواهد کرد .دامپزشک همچنین داروهایی را برای تسکین درد پرنده در هنگام بهبودی تجویز می کند. دارو ممکن است به صورت خوراکی یا همراه با غذا داده شود. بهبود پرنده خود را زیر نظر بگیرید و در صورت بروز درد پس از چند روز، به دکتر دامپزشک مراجعه نموده و موضع را جهت بررسی عفونت و روند بهبودی به دامپزشک خود نشان دهید .

بهترین دکتر دامپزشک شهر شما کیست ؟ چه کسی میتواند به درمان شکستگی پرنده شما کمک کند ؟؟؟

شما می بایست قبل از مراجعه حضوری به هر دکتر دامپزشک ، با شخصی معتمد و شناخته شده در این زمینه مشورت نموده تا با توجه به امکانات و تخصص هر دکتر دامپزشک تشخیص دهد که بهترین درمان را چه دامپزشکی و چه کلینیک یا مرکز درمانی میتواند انجام دهد.

خانم دکتر مردانی با توجه به بهره گیری از گسترده ترین شبکه درمانی در شهرهای شیراز یزد کرمان تهران اصفهان مشهد و شهرکرد بهترین مشاوره قبل از مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و خدماتی دامپزشکی از جمله در ” زمینه تخصصی بیماری های پرندگان و درمان شکستگی های پا و بال و منقار پرندگان  “ را در اختیار شما قرار خواهد داد تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه به جواب درست دست پیدا کنید.


شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

مشاوره دامپزشکی شیراز : ۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹
مشاوره دامپزشکی تهران : ۰۹۹۰۴۴۰۳۰۸۲

بخوانید
تشخیص سن کاسکو

17 دیدگاه ها

 1. سلام قناری من از قسمت مچ اسیب دیده مچش خونی بود و حرکت نداش فک کنم شکسته پاشو با اتل بستیم و بی حرکت مونده ب نظرتون باید چیکار کنیم تا خوب بشه زنده میمونه؟ چون سرحال هس و پاش فقط مشکل داره ممنون میشم جواب بدید

 2. ناشناس گفت:

  با سلام من جوجه عروس هلندی دارم تقریبا ۳ هفتشه دیروز از میز افتاد و پاش شکست…پیش دامپزشک بردیم و پاشو بستن ولی پاش رنگش تیره شده و باد کرده…میشه بگید دلیلش چیه آیا طبیعیه؟دکتر پاشو خیلی محکم بسته یا مشکلی نداره؟

  • Hossein گفت:

   سلام این ماله رخمشه زخم شد باد کرده و کبود شده شکستگیش خفیف بوده و تا یک هفته یا کمتر خوب میشه من خودم داشنم

   اصلا دامپزشکم نبردمش خودم آتل بستمش یکمی بهتر شد بعد پاشو باز کردم به سرعت خوب شد مال من ۲ هفته بود
   بانکش لبه ی دیواره ی کارتونو میگرفت خودشو میورد بالا که فشار به پاش نیاد منل من دوتا پاش شکسته بود.

 3. نرگس گفت:

  سلام پای مرغ عشقم شکسته خیلی سرحاله ولی نمی تونه راه بره

 4. محسن فلاح گفت:

  سلام .من یه بلدرچین دارم که امروز بچم اونو از قفس اورد بیرون و دو قسمت از رون پاش شکست
  و شکستکی استخوان کاملا جدا شده و فقط به پوست متصل هست سر استخوان بخاطر تیز بودن از پوست پاش زده بود بیرون
  با یه پلاستیک کوچیک که سبک بود و زاویه ۹۰ درجه داشت پای بلدرچین را سرجاش قرار دادم و با پارچه اتل بندیش رو تکمیل کردم .از چه قرص و موادی برای زودتر جوش خوردن پاش باید استفاده کنم و چه چیزی بهش بدم .خانمم و دخترم خیلی بخاطر این موضوع گریه میکنن لطفا راهنمایی کنید خودمم اعصابم خراب شده و ناراحتم

 5. ساسان گفت:

  گل من سری پانسمانشو باز کن اگه سیاه بشه باید باشو قطع کنن ا بدو بدو

 6. امیر گفت:

  سلام من یک مرغ عشق دارم دیروز پاش گیر کرد وقتی ازاد شد روی یه پاش وامیسته و خوب نمیتونه راه بره فکر کنم اسیب دیدگی از مچ پاش به پایین باشه بنظرتون من چیکار کنم تا بفهمم در رفته یا شکسته ؟؟ درمانش چیه ؟؟لطفا بهم هر چه زود تر راهش رو بگید ممنون میشم

 7. عارفه پوریا فر گفت:

  سلام عروس هلندی من از امروزه که یکی از پاهاش درد می کنه و وزنش رو روی یک پاش نگه میداره چه کار کنم بهتر بشه؟

 8. Sardar گفت:

  سلام عروس هلندی من تقریبا ۴۰روزش هس پرواز کرد خورد به دیوار الان پای راستشو بالا نگه میداره و زمین نمیزاره خودشم سرحال خس

  • Mona گفت:

   سلام یه جوجه جلوی در ما بود در رو که باز کردم از پله ها رفت پایین تکون هم نمیخورد یکم با دستم این ور اون ورش کردم دیدم یکی از پاهاشو جمع کرده فکر کنم شکستگی باشه حالا من درست نمیدونم ولی اونم حیوونه و حق داره که پاش خوب بشه من کاری نخواستم کنم چون ترسیدم بد تر بشه لطفا اگر شماره ای هست که برای دامپزشکی باشه زنگ بزنم بهش تا بیاد خوبش کنه رو بهم بدید ممنون می ترسم بمیره چون الان دیگه تکون نمیخوره فقط پلک میزنه.

 9. Hossein گفت:

  سلام این ماله رخمشه زخم شد باد کرده و کبود شده شکستگیش خفیف بوده و تا یک هفته یا کمتر خوب میشه من خودم داشنم

  اصلا دامپزشکم نبردمش خودم آتل بستمش یکمی بهتر شد بعد پاشو باز کردم به سرعت خوب شد مال من ۲ هفته بود
  بانکش لبه ی دیواره ی کارتونو میگرفت خودشو میورد بالا که فشار به پاش نیاد منل من دوتا پاش شکسته بود.

 10. H.A گفت:

  پای چپ یا کریم در کنار بدن عمود بر بال و پای راست در ناحیه ی انگشت خونمرده شده و کامل جمع و زیر بدنش هست.چه اقدامات خانگی میشه انجام داد؟

 11. رحیمی گفت:

  سلام من دیروز مرغم خود به خود افتاد زمین و دیگه نتونست راه بره اگرم بره میلنگه چرا اینطوری شده

 12. محمد گفت:

  سلام جوجه عروس من ازقسمت مچ پاش پیچ خورده چون کف لونه لیز بود پا بازی گرفت الان پاهاشو بستم ولی نمیدونم چرا مچ یکی از پاهاش راست نمیشه

 13. پرهام گفت:

  سلام عروس هلندی من خیلی بازی گوش هستش و دیروز رفته بودش زیر صندلی و ندیدمش و اتفاقی چرخ صندلی رفت رو پاش و الان پاش یکم داغ شده و پوست پاش یه خورده کنده شده و از قسمت ساق پا یکم پاش خم شده ایا باید به دامپزشک مراجعه کنم یا خوب میشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری با دکتر مردانی