آموزش نحوه پرورش پرندگاننحوه پرورش عروس هلندی

۵ تکنیک تعیین جنسیت عروس هلندی 🐦

عروس هلندی از خانواده طوطی های کاکل دار و کوچک ترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آنها به نسبت آسان است. عروس هلندی پس از مرغ عشق محبوبترین پرندگان زینتی محسوب می شوند. در این مقاله شما با راه های تشخیص جنسیت عروس هلندی آشنا می شوید اما باید این نکته را در نظر بگیرید که حتما پرنده به بلوغ رسیده باشد.

 

تعیین جنسیت عروس هلندی :

 

۱- تاج عروس هلندی

تاج عروس نر، بلند و متمایل به سمت بالا می باشد به طوری که حتی هنگام خوابیدن تاج ها ،نوک تاج متمایل به سمت بالا می باشد.

 

تعیین جنسیت از طریق تاج عروس هلندی
تعیین جنسیت از طریق تاج عروس هلندی

 

۲- رنگ گونه یا لپ

تشخیص جنسیت عروس هلندی های نر از راه لپ یا گونه عمل دقیقی نیست ولی اگر اندکی تجربه در این کار داشته باشید به راحتی میتوان تشخیص داد مخصوصا در نژادهای خاکستری و لوتینو

 

رنگ گونه یا لپ
رنگ گونه یا لپ

 

۳- از راه استخوان جمجه

روشی بسیار سخت ولی دقیق که نیازمند تجربه است. عروس هلندی های نر سری باریک اصطلاحا مار مانند به طوری که تا حدودی می شود سر آنها را با یک مستطیل مقایسه کرد در حالی که عروس هلندی های ماده سری پهن تر و مورب تر دارند.

بخوانید
غذای مناسب قناری + به جوجه قناری چه غذایی بدهیم ؟ 🐦

 

 

۴- تعیین جنسیت از طریق رنگ و نوع بال ها

عروس هلندی های نر در نژاد خاکستری پرهایی خاکستری داشته به طوری که تمام سینه و پرهای بال و پرهای دم را رنگ خاکستری می پوشاند در حالی که عروس های ماده خاکستری، رنگ زرد در اکثر نقاط پرهای ماده از جمله سینه و زیر دم قابل تشخیص است.

اگر به زیر دم عروس نر دقت کنید هیچ اثری از دو پر زردی که در کنار هم قرار دارند دیده نمی شوند و در حالی که در زیر دم ماده حداقل دو پر زرد رنگ و طرح دار دیده می شود.

 

 

تعیین جنسیت از طریق رنگ و نوع بال ها
تعیین جنسیت از طریق رنگ و نوع بال ها

 

۵- از طریق لگن

لگن عروس هلندی های نر نسبت به ماده باریک تر است. نرها سر زرد رنگ، دم بدون خط و همچنین پرهای بدون خط دارند.

 

 

سن بلوغ عروس هلندی

سن بلوغ جنسی در عروس هلندی حدودا ۶ تا ۷ ماهگی است که بعد از آن با ریزش اولیه پرهای بدن ،به سهولت قابل تعیین جنسیت از طریق آزمایش بصورت قطعی هستند .

 

 

عروس هلندی نر بخریم یا ماده ؟

یکی از دغدغه های تازه کاران در خرید عروس هلندی، مردد بودن میان جنسیت  نر یا ماده می باشد. یک سری تفاوت های اولیه میان جنس نر و ماده وجود دارد که افراد با سلیقه خود می توانند یکی از دو جنسیت را برگزینند.

 

 

ویژگی عروس هلندی “نر”

 

 • پرنده نر دارای آوازهای متعددی بوده و خلاقیت بسیاری در بوجود آمدن صداهای متعددی داشته و حتی جهت داشتن عروس سخنگو پیشنهاد می شود از عروس نر استفاده کنید.
 • عروس نر بسیار کنجکاوتر از عروس ماده است و یک سری حرکات از جمله رقص از خود درآورده و سبب جلب توجه می شود.
 • عروس نر نسبت به عروس ماده در بازه زمانی کمتری انس می گیرد که البته این آمار کمی متغیر است.
 • اصولا عروس هلندی نر زیباتر از ماده می باشد که نه تنها در عروس ها بلکه در سایر حیوانات نظیر طاووس ها ، بوقلمون ها، عقاب، بلبل، قناری و … به همین منوال می باشد.
 • یکی از معایب عروس هلندی نر، خواندن زیاد می باشد که برای کسانی که علاقه زیادی به آواز ندارند پیشنهاد نمی شود.
بخوانید
قفس مرغ مینا

 

ویژگی عروس هلندی “ماده”

 

 • عروس ماده نسبت به عروس نر دارای فعالیت کمتری هستند و گاهی اوقات از آن ها با عنوان عروس کسل نیز یاد می شود و همچنین نسبت به عروس نر زیبایی کمتری دارد.
 • عروس های ماده نسبت به عروس نر صدای بسیار کمتری تولید می کنند که البته این صدا فقط یک جیغ گوشخراش بوده و هیچ ریتم و وزنی در آن مشاهده نمی شود.
 • رام و دستی شدن عروس هلندی ماده در بازه زمانی بیشتری امکان پذیر است.
 • اصولا عروس هلندی ماده در برخی نژاد ها توانایی تکلم نداشته و این قدرت به عروس نر منتقل می شود.
 • به طور کلی باید گفت که عروس ماده تنها جهت تکثیر بوده و در شرایط عادی چندان قابل استفاده و تفریح نیست ولی با این حال از مزایای خوب آن کم صدا بودن آن هست که در محیط هایی نظیر آپارتمان های مسکونی مناسب است.

 

 

عروس هلندی جوجه بخریم یا بالغ ؟

 

به طور کلی صاحبان عروس هلندی، پرنده خود را با دو هدف اختیار می کنند : ۱- جهت رام کردن آنها و سرگرمی  ۲- برای جفتگیری و تکثیر آنها

 • در صورتی که هدف شما مورد اول باشد پیشنهاد می شود که حتما عروس نابالغ یا همان جوجه خریداری کنید زیرا که جوجه خیلی سریع به شما انس گرفته و برای سال های متمادی به شما وفادار باقی خواهد ماند از طرفی دیگر پرنده جوجه مانند بالغ ها هرگز گاز نگرفته و این امر سبب تقویت قوه تکلم در طوطی شما خواهد شد.
 • اگر هدف اصلی شما تکثیر عروس باشد پیشنهاد می شود که حتما عروس بالغ انتخاب کنید ( سعی شود سن عروس بش از ۲ سال باشد ) دوم اینکه عروس های شما حتما جفت خورده باشند در غیر این صورت کار برای شما دشوار خواهد شد زیرا که ممکن است عروس های شما برای همیشه جفت نخورند و تا ابد دو عروس بالغ و غیر رام داشته باشید.
بخوانید
درمان پرکنی کاسکو شیراز تهران یزد شهرکرد

البته این نکته را بدانید که عروس های جفت خورده به مراتب گران تر از عروس های عادی هستند.

 

 

عروس هلندی جوجه

جوجه عروس هلندی

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.3/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا